Leto 2020, takšno kot je, drugačno, tekmovalno okrnjeno, tudi zahtevno, je ponudilo rekordne dosežke v golfu, olimpijskemu športu in enemu od največjih šestih športov na svetu. Slovenska dekleta vodijo igro in ples, z njimi se je golf močno približal najbolj uspešnim slovenskim športnim disciplinam. Golf je kljuboval pandemiji in nadaljeval svojo pot, tako po svetu kot v razmišljanju majhne Slovenije, ki še nikdar ni bila tako blizu najboljšim na svetu.

Dekleta iz majhne Slovenije so postala velike športnice in zgled mnogim, ki še niso prepoznali čvrstih in nadvse talentiranih slovenskih korenin. Ana Belac, Katja Pogačar in Pia Babnik so danes največji golfski zaklad, ki ima izvirni greh v mali Sloveniji.

Največji vzpon je uspel 23-letni Primorki Ani Belac, ki je letos spisala kar nekaj novih poglavij slovenske golfske zgodovine. Ana je prva Slovenka z zmago na profesionalnem turnirju (Pinehurst, ZDA – 200.000$), prva Slovenka s končno zmago sezone na profesionalni turneji (Symetra), prva Slovenka z nastopom na prestižnem OP ZDA in prva slovenska golfistka, ki je bila v igri za najbolj prestižen naslov v Sloveniji – Športnica leta. Diplomantka univerze Duke je sicer končala na drugem mestu, za smučarsko tekačico Anamarijo Lampič, a je odprla vrata slovenskemu golfu v elitni izbor slovenskega športa.

Posebno zgodbo je v zadnjih dveh letih spisala najbolj izkušena slovenska profesionalna golfistka Katja Pogačar, ki je letos zaključila četrto sezono. Lani je kot prva Slovenka nastopila na turnirju major, točneje na OP Velike Britanije in se neposredno zazrla v oči najboljšim na svetu. Ljubljančanka je lani v Canberri za las iz rok spustila prvo profesionalno zmago, letos je bila dvakrat šesta. Močna volja in vztrajnost jo žene naprej, saj želi v letu 2021 poseči po zmagah in morebiti celo ponoviti letošnji uspeh Ane Belac.

Prav posebna pa je zgodba najmlajše med slovensko elitno trojico, še ne 17-letne Pie Babnik, ki je med profesionalkami, ki nastopajo na evropski turneji najmlajša. Že ko je bila skupaj z Ano Belac, leta 2018 na sredozemskih igrah daleč najmlajša in ko je slovenska reprezentanca (tretja članica je bila Vida Obersnel) osvojila bronasto medaljo, so ptički daleč naokrog že čivkali, da iz te mladenke še nekaj bo. Pia je letos postavila nekaj mejnikov, ki sicer krasijo uspehe povezane z njenimi leti, a takšnega razkošja pač nima na stari celini nihče. Mlada Ljubljančanka je nastopila na desetih turnirjih in le enkrat ni preživela reza. Bila je odlična druga v Švici in Savdski Arabiji, peta in osma na Češkem ter sedma v Avstraliji. Ni vrag, da slovensko čudežno dekle ne bi še naprej postavljalo nove mejnike v letu 2021. 

Pri dekletih je odlična na akademski poti Inja Fric, ki v na univerzi North Carolina state študira poslovno administracijo in francoščino hkrati pa med aktivnimi amaterskimi igralkami kotira najvišje. Letošnji nastop na evropskem prvenstvu se ni povsem izšel, a je že na preteklih dveh dokazala, da sodi med boljše igralke na stari celini. Misli aktualne državne prvakinje ne begajo preveč od študijske smeri, saj kot sama pravi, je za golf še dovolj časa. In, če dodamo razmišljanje glavnega trenerja selekcij pri GZS magistra Uroša Gregoriča, ki večkrat poudarja, da je ena največjih prednosti golfa v najdaljšem obdobju aktivnega ukvarjanja med vsemi športi. Kot dodaja eden največjih poznavalcev golfa, sodobnega golfa in najnovejših trendov učenja ter treniranja, je golfski slog življenja pisan na kožo Slovencem, ki imajo radi naravo in gibanje. Če dodamo še aktivacijo telesa in kolikor toliko ustrezno prehrano, nam dolgo življenjsko obdobje ne uide. 

V poznih najstniških letih, ravno pravšnjih za razmišljanje o prihodnosti je tudi 18 letni Kristjan Burkelca, golfist za največ osvojenimi državnimi naslovi v letu 2020. O študiju v ZDA razmišlja vsaj ducat slovenskih golfistov, kot najbolj primerni poti za športnika, ki bi rad uspel. Pot, ki sta jo že pokazali Katja Pogačar (Ohio State) in Ana Belac (Duke) je nedvomno povsem logična izbira, a je potrebno točno vedeti, kako močna je želja po golfskem uspehu.

Eden redkih, ki se je med profesionalne golfiste vrinil brez ameriškega sna je 29-letni Anže Leskovar, ki je pri komaj 16-ih prijel za palico, saj prej ni šlo, ko pa je po gimnastiki spoznal atrakcije na trampolinu in postal član akrobatske skupine Dunkin' Devils. Anže je v zadnjih dveh letih odigral 26 turnirjev serije PGT in se dobesedno vzpel šele na zadnjih sedmih, s čimer si je zagotovil dobro izhodišče za leto 2021 in sočasno doumel, da tudi slovenski golf pri fantih čaka bolj uspešna prihodnost.

V tej, precej optimistični poti bo novo leto začela tudi krovna organizacija, ki po besedah predsednika Žiga Osterca zre v leto, kot da ne bo nobenih pravil in priporočil, to kar nas je precej zajezilo v letu 2020. Razvoj tekmovalnega golfa in različnim načinom promocije športa, sta glavni pobudi za prihajajočo sezono, leto, ki naj bi ponovno združevalo in odpiralo meje. Mladino je potrebno animirati in jih priključiti golfu, kajti brez mladih bo težko ustvariti boljše rezultate in na splošno višje cilje.

Na video konferenčnem dogodku so sodelovali vsi gostje, ki so omenjeni v zgornjem tekstu, hkrati pa tudi vsi najboljši, ki so lani in letos nastopili na turnirjih pod okriljem Golf zveze Slovenije. Za letošnje sila uspešno tekmovalno leto je skupščina GZS podelila tri posebna priznanja za dosežke vsem trem profesionalnim golfistkam Ani Belac, Pii Babnik in Katji Pogačar. 

Video konferenca na kateri so bile podeljena vsa priznanja za leto 2019 in 2020 si lahko ogledate na spodaj. 


Dec 31, 2020