Le kdo med nami ni že v otroštvu sanjal o svojem prvem milijonu? Poznavalci ekonomije na tovrstne sanje gledajo malce drugače. Tisti bolj konservativni med njimi poudarjajo, da milijon danes nikakor ni enak milijonu, ki ga je nekdo zaslužil pred tridesetimi leti.

Vzrok za to je seveda inflacija, ki vsako leto denarju odščipne nekaj vrednosti. Kljub temu milijon dolarskih zelencev tudi danes predstavlja vsoto o kateri lahko navadni smrtniki le sanjamo. Glede na vse večjo popularnost profesionalnega golfa in vse bogatejše denarne sklade na turnirjih člani najmočnejše golfske turneje na svetu precej hitreje pridejo te številke kot nekoč. Pri reviji GolfDigest so naredili kratko analizo in prišli do zanimivih ugotovitev.

Prvi golfist (v zgodovini), ki je na turneji PGA izključno z denarnimi nagradami na turnirjih v eni sezoni zaslužil milijon dolarjev je bil Curtis Strange. Igralec, ki je v karieri nanizal 28 zmag v profesionalni konkurenci je leta 1988 na igrišču Pebble Beach v končnici premagal Toma Kitea in si z zmago prislužil 360,000 dolarjev. Po zaslugi te vsote je v tem letu kot prvi presegel magično mejo in sezono končal bogatejši za 1,147,644 dolarjev. Za primerjavo, ki pove marsikaj o izjemni rasti nagradnih skladov na turnirjih – Arnold Palmer je dvajset let prej postal prvi golfist, ki je toliko zaslužil v svoji karieri.

Dandanes (pustimo ob strani inflacijo), je tovrstnih milijonarjev bistveno več. Letos je (statistika po odigranem turnirju Northern Trust) to magično mejo le s turnirskimi nagradami v okviru turneje PGA preseglo že 114 igralcev, kar je obenem tudi rekord za to obdobje. Glede na rekordno visoke nagradne sklade na turnirjih to nikakor ni presenečenje. Za primerjavo. V sezoni 2016-17 je ta številka znašala 102, leto kasneje pa je mejo omenjenega zaslužka preseglo 107 članov golfske elite. Trenutno je na vrhu lestvice zaslužkarjev Justin Thomas, ki je do konca avgusta z nastopi na turnirjih zaslužil več kot 8 milijonov dolarjev.


Sep 03, 2018