Zmaga Žana Luke Štirna (Slovenija) in Gemme Batty (Škotska)

V soboto 21.5.2016 se je zaključilo Mednarodno amatersko prvenstvo Slovenije za amaterke in amaterje.

Na tekmovanju je nastopilo 57 igralk in 97 igralcev iz sedemnajstih držav, ki so morali v treh dneh odigrati 4 kroge. V finalna dva kroga se je uvrstilo najboljših 30 amaterk in 50 amaterjev. Prva dva kroga (četrtek, petek) sta štela za tudi za Pokal narodov, ki ga je med amaterji osvojila Slovenija pred Srbijo in Češko, pri amaterkah pa Slovenija I, pred Avstrijo in Slovenijo II.

Po dveh dneh slabega vremena, je v soboto posijalo sonce in na izjemno dobro pripravljenem blejskem igrišču so se za naslov prvaka in prvakinje pomerili najboljši. Pri amaterjih je bil v prepričljivem vodstvu pred zadnjim (četrtim) krogom mladi Čeh Jiri ZUSKA. Deset udarcev za vodilnim so zaostajali Žan Luka ŠTIRN (Slovenija), Maximilian STEINLECHNER in Fabian RAUCH (oba Avstrija), še udarec več pa Branimir Ante GUDELJ in Mihailo DIMITRIJEVIĆ (oba Srbija) ter Luka NAGLIČ (Slovenija).

Vsi smo bili prepričani, da o zmagovalcu ni več dvoma, za drugo in tretje mesto pa je bilo še vse odprto, saj je bila razlika minimalna.
Podobno je ostalo tudi po prvih devetih luknjah zadnjega kroga. Vendar se je od desete luknje v tem zadnjem krogu pričela prava drama. Čeh Jiri Zuska je na  10. luknji  začetni udarec končal dvakrat v vodi in odigral luknjo s 6 udarci.  Še slabše je odigral 11. luknjo,  saj je izgubil dve žogici na levi strani in zaključil z devetimi udarci. Tako je vsa njegova prednost iz preteklih krogov je zvodenela. Žan Luka Štirn je očitno začutil, da je še lahko v igri za zmago in je zbral dovolj motivacije in koncentracije, da je odigral zadnjih devet lukenj solidno ter si na koncu priigral tako zelo želeno zmago. Drugo mesto je osvojil Branimir Ante Gudelj, Čeh Zuska pa se je moral zadovoljiti z 3. mestom.

ŽAN LUKA ŠTIRN

BRANIMIR ANTE GUDELJ

JIRI ZUSKA

Pri amaterkah je  bilo kar 10 tekmovalk, ki so pred zadnjim odločilnim krogom imele možnost osvojitve prvenstva, saj je bila razlika med vodilnima Louise STAALBO (Danska) in Leo KLIMENTOVO (Slovaška) ter ostalimi osmimi tekmovalkami samo 5 udarcev.  V zadnji grupi so igrale Urša OREHEK (Slovenija), Ana BELAC (Slovenija) in Danka Louise STAALBO in bolj ali manj smo vsi pričakovali,  da se bo boj za prvo mesto odvijal med omenjenimi in mogoče še Slovakinjo Klementovo. Nihče ni računal, da bo iz ozadja z najboljšim rezultatom 4. kroga prevzela vodstvo Škotinja Gemma BATTY in osvojila naslov mednarodne prvakinje Slovenije za 2016. Na drugo mesto se je uvrstila Slovakinja Klementova. Enak končni rezultat je imela Slovenka Ana Belac, ki pa je zadnjih 36 lukenj odigrala slabše  kot Slovakinja.

GEMMA BATTY

LEA KLIMENTOVA

ANA BELAC

Letošnje mednarodno prvenstvo Slovenije za amaterke in amaterje je bilo polno vremenskih sprememb, od hladnega deževnega prvega dne,  do toplega poletnega zadnjega dne. Polno osebnih preizkušenj za igralke in igralce, tako za tiste, ki so zmago tako rekoč imeli v žepu, pa jim je pokal odnesel njihov nasprotnik, kot tudi za tiste, ki so se borili do konca, čeprav upanja na zmago niso imeli. Za Golf zvezo Slovenije je tekmovanje velik uspeh, saj je udeležba bila izjemno dobra in je tekmovanje potekalo brez večjih zapletov in dokaj utečeno.