Konec tedna so v Španiji in na Poljskem končala tri Evropska ekipna prvenstva na katerih so nastopili tudi obe slovenski članski in mladinska reprezentanca fantov, saj pri dekletih nimamo dovolj igralk, da bi sestavili dve kvalitetni ekipi. Dekleta, ki so nastopila v elitni kategoriji najboljših evropskih ženskih članskih ekip so zasedla 19. mesto, moški so bili osmi v drugi kategoriji in skupaj 24 v Evropi in mladinci peti v drugi kategoriji in skupno 21 v Evropi.

Na vseh prvenstvih so igrali po enakem sistemu in sicer seštevno igro prva dva dni pri katerem za ekipni dosežek šteje pet najboljših rezultatov od šestih igralcev in igralk v posamezni reprezentanci. Glede na ekipno uvrstitev se nato igra še tridnevni ekipni match-play v četrtfinalu, polfinalu in finalu. Slovenskim ekipam je poleg izkušenj zmanjkal tudi kanček športne sreče, saj jih je v ekipnem delu le nekaj udarcev ločilo od mest, ki so vodila v razigravanje za zmago.

Evropsko žensko ekipno prvenstvo je potekalo v Španiji na igrišču Real Sociedad Hipica Espanola Club de Campo. Precej razgibano igrišče, ki je v preteklosti gostilo profesionalna tekmovanja, je bilo tudi tokrat odlično pripravljeno. Zahtevne in hitre zelenice so od igralk zahtevale odlične veščine kratke igre, poleg tega pa je veter vsak dan oteževal dolge udarce.

 


 

Glavni trener Aleš Gregorič je takole ocenil slovenski nastop : “ Na prvenstvu je nastopilo devetnajst ekip od katerih smo bili devetnajsti nosilci, tako po hendikepu kot po starosti. Pred tekmovanjem smo si postavili osebne cilje, ki smo jih želeli doseči. Eden skupnih ciljev je bil, da se po seštevni igri uvrstimo med najboljših šestnajst ekip. Kljub temu, da smo v primerjavi z lanskim nastopom za več kot dva udarca izboljšali povprečni zaostanek na rundo (letos smo odigrali 6,6 udarcev na igralko več kot prva ekipa v seštevni igri), smo za želenim ciljem skupno zaostali za sedem udarcev ter osvojili osemnajsto mesto. Naš najboljši posamični rezultat je dosegla Barbara Car, ki je drugi dan igrala par igrišča. Zadnji del tekmovanja smo igrali dvoboja proti ekipi Slovaške in Avstrije. Kljub borbeni igri smo morali priznati premoč obema državama ter tekmovanje končali na devetnajstem mestu. Velika tekmovanja so vedno dober pokazatelj v katero smer gredo vodilne golfske države. Imeli smo srečo, da smo v prvem delu igrali proti ekipama Nizozemske ter Belgije, poleg tega pa smo imeli možnost gledati tudi druge tekmovalke. Vsekakor se dolžine udarcev pri dekletih pri vseh palicah povečujejo tudi v amaterskem golfu. Delno zaradi tehnologije, predvsem pa so igralke telesno in tehnično dobro pripravljene. Kratka igra je bila na visokem nivoju kot je pričakovati za najboljše igralke stare celine. Verjamem, da so naše tekmovalke dobile številne nove izkušnje in motivacijo za trening.”

Člani in mladinci so igrali v drugi diviziji na igrišču Krakov Valley na Poljskem v družbi reprezentanc Škotske, Belgije, Slovaške, Portugalske, Turčije, Estonije, Hrvaške, Litve, Islandije, Češke, Madžarske in Poljske. Pri članih sta v ekipnem delu najbolje igrali Luka Strašek in Jan Čirič, kar pa je bilo premalo, da bi se Slovenija ekipno uvrstila med najboljših šest reprezentanc, ki so se potegovale za zmago. Za Hrvati, ki so v predtekmovanju osvojili šesto mesto so zaostali za tri udarce, za Slovaki pa šest udarcev. V ekipni seštevni igri so zanesljivo zmagali Belgijci, ki so dosegli skupni rezultat 32 udarcev pod parom igrišča in kot prvi nosilci napredovali naravnost v polfinale. V dvoboju z Islandijo, ki je bila v predtekmovanju četrta z skupnim rezultatom -7 pa so doživeli nepričakovan, a povsem zaslužen poraz. V finalu je Češka, ki je v drugem polfinalu tesno premagala domačo reprezentanco Poljske premagala Islandijo in prve tri ekipe bodo prihodnje leto igrale v Elitni skupini. Belgijci so po porazu v polfinalu izgubili tudi tekmo za tretjo mesto in tako zapravili napredovanje med najboljše evropske reprezentance. Glavni trener Uroš Gregorič je nastop reprezentance ocenil takole :” Naša cilj je bila uvrstitev med prve tri, kar bi pomenilo nastop med elito prihodnje leto. V seštevni igri nismo odigrali tako kot smo načrtovali in nastop v finalu smo v dveh dneh zgrešili za tri udarce kar pomeni pol udarca na vsakega igralca. Igrišče je bilo zahtevno in vrhunsko urejeno, organizacija odlična, rezutlate pa je krojil tudi dež. Lahko bi se obrnilo povsem drugače, a ker bo prihodnje leto turnir gostila Madžarska v Zala Springsu smo optimisti. Igrišče nam je blizu in ga dobro poznamo, zato bo cilj uvrstitev v Elitno skupino.



Na Poljskem so zelo dobro igrali mladinci, ki so po zelo dobrih igrah v ekipni seštevni igri zasedli šesto mesto. Odlično so igrali Leon Car, ki je dosegel četrti rezultat z 141 udarci (-3), Jan Luka Šamec je delil šesto mesto z  udarcem več (-2), Timon Svetek Zgonec pa je v dveh dneh odigral par igrišča. Vrhunsko igre so uspele Škotom, ki so v dveh dneh kot ekipa odigrali kar 25 udarcev pod parom igrišča in kar za dvajset udarcev prehiteli drugouvrščeno Portugalsko. V četrtfinalu je Slovenija odlično igrala z tretjeuvrščeno Belgijo, ki si je zmagovalno točko priigrala šele na dvaindvajseti luknji napete tekme, ki sta jo odigrala Julian Geerebaert and Timon Svetek Zgonec. Belgijci so nato šli do konca in po zmagi nad Portugalci v velikem finalu strli še Škote, ki so pred tem premagali Turke s 5:0 in Slovake s 5:2. “ Fantom lahko čestitam za prikazane igre, saj so dali vse od sebe. Tim Bohinc, Blaž Pauletič in Tine Lah Mršek so prvič nastopili na Evropskem prvenstvu in pridobili dragocene izkušnje za prihodnja tekmovanja. Slednja dva sta se odlično ujela v finalnih tekmah in vzdušje v ekipi je bilo res dobro. V četrtfinalu smo bili na pragu velikega presenečenja, a so se Belgijci srečno rešili in zmagali na zadnjih luknjah. Prihodnje leto, ko gresta dva igralca že v člansko konkurenco, pa bo nastopanje v drugi diviziji za ostale prava razvojna pot “ je povedal glavni trener mladincev Matjaž Car.

 

 

Jul 15, 2024