Castello di Spessa je živopisen srednjeveški grad nedaleč od Gorice, ki je od nekdaj privlačil obiskovalce zaradi svoje lege med Jadranskim morjem in Goriškimi Brdi. Zgrajen je bil v trinajstem stoletju, njegov najimenitnejši stanovalec pa je bil Giacomo Casanova, ki je v njem živel leta 1773. Grajski park, ki se razprostira na petdesetih hektarjih, so pred dvajsetimi leti spremenili v zanimivo golfsko igrišče, ki vas ne bo pustilo ravnodušnega.



Zgodovino igrišča mi je opisal Matija Pipan, zamejski Slovenec iz Števerjana, ki za igrišče skrbi kot vodja vzdrževalcev že od prvih dni gradnje leta 2004. Prav on je najbolj zaslužen, da na njem uživajo tako člani kluba kot gostujoči igralci, ki v največjem številu prihajajo iz Slovenije in Avstrije. Igrišče je namreč odprto vse leto in je zaradi ugodnih vremenskih razmer predvsem v zimskem času odlična izbira za prijeten konec tedna, ki ga lahko združite z igranjem golfa in odlično kulinariko ter degustacijami vrhunskih vin iz slovenskih Brd in italijanskega Collia. Igrišče Castello di Spessa je povsem drugačno od modernih igrišč, saj so morali znotraj grajskega parka, v katerem so že bile ceste, gostinski objekti in vinogradi, najti dovolj prostora za gradnjo osemnajstih lukenj. "Ravno zaradi tega niso mogli zgraditi igrišča daljšega kot 5415 metrov za moške in 5015 metrov za ženske s parom 71, saj smo povsem na limitu in so udarjališča potegnjena najbolj nazaj, kar je možno," je še povedal Matija.



Že začetne luknje dajo igralcu jasno vedeti, kaj ga čaka. Prva luknja je težak par štiri, kjer morate biti z drajverjem zelo natančni, da zadenete ozko čistino, obdano z visokimi drevesi, ozka zelenica pa tudi ne dopušča dolžinsko zgrešenega drugega udarca. Po dolgem paru pet je tretja luknja (302 metra, par 4) prva z velikim jezerom, ki ga morate obiti ali premagati ob udarcu proti zelenici, zato je pravilna izbira palice in smer igranja zelo pomembna. Sledijo najlepše luknje na igrišču, saj se začne igranje med vinogradi, kar močno spominja na slikovite luknje na Zlatem Griču v Slovenskih Konjicah. Potrebna je velika natančnost, saj so meje igrišča označene z belimi količki, veliko pa je tudi rumenih in rdečih količkov, ki označujejo območja z kaznijo. Igrišče je lepo urejeno in nudi veličastne razglede proti vinogradom v Brdih, proti Nanosu in kraški planoti, ki se razprostira v daljavi. Ko se mimo klubske hiše med igranjem osme luknje vrnete nazaj do ceste, se začnejo ravninske luknje, ki pa prav tako terjajo veliko natančnosti. Vodna ovira ob levi strani desete luknje in veliko jezero pred zelenico enajste (386 metrov, par 4), ki je tretja najtežja na igrišču, vas pripeljejo na dvanajsto, najtežjo luknjo na igrišču (359 metrov, par 4). Sledi bolj umirjeno nadaljevanje, saj je zaključnih pet lukenj na drugi strani potoka, ki deli posest na dva dela in so bolj odprte, zato niso tako težavne kot tiste v parku.



Letošnjo zimsko sezono je za goste v veljavi enotna cena 77 evrov za 18 lukenj, ob čemer dobite še steklenico sivega pinota Joy iz njihove kleti. “Želimo, da naši gostje igrajo z užitkom (angl. Joy), saj jih igrišče vodi med trtami in bližnjimi vinskimi kletmi,” nam je zaupala vodja recepcije Marianna Verlini. Za goste resorta, ki igranje golfa združijo tudi s prenočitvijo, je cena igranja 57 evrov, še ceneje pa lahko igrajo dame ob ponedeljkih (35 evrov) in seniorji ob sredah (39 evrov). Najugodnejša cena za igranje pa je 38,5 evra od ponedeljka do petka za pare, ki igrajo s kuponi Fairway to hotel ali Golf Amore. Poleg zanimivega igrišča pa je najbolj privlačen del obiska v zamejstvu vsekakor bližina Goriških Brd, saj se boste le težko uprli obisku in degustaciji v eni izmed vinskih kleti.

 
 

Dec 11, 2024