Po krstnem nastopu med profesionalci na Slovaškem, je 21 letni Gal Patrik Štirn, skupaj z bratom Žanom Lukom odpotoval v italijanski Bogogno, kjer je bil kvalifikacijski turnir prve stopnje za evropsko serijo DP World Tour.

Najprej se dotaknimo nastopa starejšega Žana Luka. Slednji je lani, po končanem študiju na univerzi Arkansas State, zelo dobro nastopal na turnirjih ameriške serije Dakota Tour in postal prvi Slovenec z dvema profesionalnima zmagama. Letošnja sezona je bila namenjena igranju na Pro Touru, kjer si je že zagotovil vstopnico tudi za prihodnje leto, tokrat pa je bil italijanski poskus Q-School za evropsko serijo DP World Tour v Bogognu neuspešen, a nikakor ne slab. Starejši od bratov Štirn je štiridnevni kvalifikacijski turnir končal z rezultatom -8, kar pomeni dva udarca pod parom vsako rundo. Za močno konkurenco željnih golfistov, ki si želijo priboriti pravico nastopa na naslednjih stopnjah kvalifikacij in posledično na turnirjih evropske serije, je bilo tokrat potrebno vsakodnevno igrati tri udarce pod parom (-3). Potrebna je stabilnost, visoka kakovost vsakega udarca in tu pridejo na dan morebitne manjše pomanjkljivosti, ne samo v tehničnem smislu, tudi psihološkem. Žan Luka Štirn je po končanem turnirju, ki ga z -8 končal na T32, pojasnil: »Na tem nivoju je potrebna konstantna dobra igra. Igrišče v Bogognu je zelo dolgo, a tu ni težava, ker sva oba z Galom zelo dolga pri začetnih udarcih. Jaz sem denimo vedno začel dobro, pa potem padel v določene težave in sem se vedno moral reševati, kjer sem bil uspešen. Igrišče ima pet lukenj s parom pet in tu se ustvarja rezultat. Meni je dvakrat ušla žogica in potem postane borba za rezultat še toliko večja in težja. Seveda ponavadi odloča kratka igra, a pri dolgih udarcih je morebitna napaka lahko še toliko večja. Tudi nekaj bližnjih patov sem zgrešil. Lahko rečem, da sem na zadnjih dveh turnirjih, na Slovaškem in v Italiji, igral približno tako kot moram in kot znam. Se mi zdi, da sem na pravi poti in vem kaj mi je storiti, da izboljšam igro, ki bo pripeljala tudi do boljših rezultatov.«

Na turnirju v Bogognu so trije igralci igrali -20, na drugo stopnjo pa se je uvrstilo najboljših 21, kar pomeni, da je bilo za napredovanje potrebno igrati rezultat -11.

Q School, Bogogno - rezultati

Gal Patrik in Žan Luka Štirn

V Italiji je z rezom opravil tudi mlajši Gal Patrik Štirn, ki je bil tik za petami Žanu Luku, a je zadnji dan, kot pravi sam, vrgel puško v koruzo in turnir končal na 74. mestu med 119 golfisti z vsega sveta. Gal Patrik je konec poletja na ekipnem svetovnem prvenstvu, kjer je bila slovenska reprezentanca na 51. mestu, odigral še zadnji turnir z amaterskim statusom. Oba uvodna profesionalna nastopa je ocenil z naslednjimi besedami: »Zdaj sem se pripravljal trikrat več. Tu je resnično močna konkurenca. Na prvih dveh profesionalnih turnirjih sem se naučil toliko kot vsa prejšnja leta. Ko se ne potrudiš, te rezultat hitro odpelje na +8 ali +10. Videl sem, da v tej konkurenci ni mogoče igrati, če od sebe ne daš 110 odstotkov. Kot bi rekel: tu se gre zares in okrog tebe so igralci dva ali tri razrede boljši. Na turnirjih v Sloveniji je bila vseskozi enaka konkurenca in šele, ko prideš v profesionalno zgodbo, vidiš, kakšna in kje je konkurenca tujih igralcev.«

Po končani srednji šoli Gal Patrik ni izbral morebitne možnosti šolanja v ZDA, niti morebitni študij na fakulteti za šport, ampak se je odločil za novo, profesionalno pot golfista: »Golf igram od svojega tretjega leta in odločil sem se, da se mu popolnoma posvetim. To sem si želel«, dodaja novopečeni profesionalni golfist. Prva dva koraka je mlajši od bratov Štirn že opravil, a je bila morda še bolj pomembna podrobnost pred prvim profesionalnim turnirjem na Slovaškem. Gal Patrik pojasni: »Prej sem igral s štiri, pet let starimi palicami. Zdaj sem dobil nove in umerjene palice, kar je predpogoj, da lahko razmišljal o stabilni in rezultatsko boljši igri. Na tem nivoju moram najti svojo rutino in se naučiti, da veliko dejavnikov lahko vpliva na igro. Veliko gledam in spremljam najboljše na svetu. Vajen sem delati samostojno, saj sem že dolgo brez trenerja. Tudi z bratom si pomagava, a vem, da bo brez ustrezne pomoči težko priti na bistveno višji nivo. Zaenkrat moram zaupati sebi.«

Gal Patrik Štirn bo v začetku meseca oktobra potoval v Hamburg, družbo mu bo delal Žan Luka, saj ga tam čakajo kvalifikacije za Pro Tour, potem pa bo potrebno najti čas in lokacijo za dobre zimske priprave, saj kot pravi Gal Patrik: »Zimske priprave so prepotrebne. Saj v zimskem času nikakor ne moreš napredovati, če treniraš dva do tri krat tedensko, nekje v zaprtem prostoru. To ne enostavno ne gre.«

 


Sep 25, 2022