V deželi vzhajajočega sonca lahko igrate golf na več kot 2000 igriščih (v tej državi se nahaja polovica vseh azijskih igrišč). Če nimate časa in živite v Tokiu, se lahko odpravite tudi na vadišče, kjer žogo udarjate recimo iz tretjega ali četrtega nadstropja. Priložnosti je torej veliko, toda težava se skriva nekje drugje...
 

V deželi samurajev namreč veliko igrišč sameva. Se še spomnite, kako je Sean Connery v filmu “Rising sun” med igranjem golfa reševal zagate več milijard težke korporacije? Osemdeseta so bila zlata leta igre s palicami v deželi tradicije, kjer je bil takrat na vrhuncu tudi nepremičninski balon.

Golf je bil eden izmed simbolov prestiža in igra bogatašev, ki so krojili japonsko ekonomijo. V tistih časih so bila tudi članstva v klubih statusni simbol, s katerim s katerim so pogosto trgovali podobno kot na borzah. Za najbolj zaželene  članske kartice so premožni igralci odšteli tudi več kot 2 milijona ameriških dolarjev.

Nato pa je prišla recesija. Golf na japonskem je še posebej hud udarec doživel po letu 2008, ko je kriza prizadela bančni sektor. Prav bankirji so bili v preteklosti tisti, ki so bili najboljši plačniki dragih članarin in zabav na prestižnih igriščih. Tudi cene igralnin se kljub temu, da so precej nižje kot pred desetletjem še vedno niso uspešno prilagodile novim razmeram. Za osemnajst lukenj boste na japonskem še vedno praviloma odšteli precej več kot 100 evrov. Tudi zaradi posebnega davka “na zabavo”, kamor je uvrščen ta šport (igre kot so bilijard, pačinko in ostale so bile iz tega sistema odvzete leta 1989).

V tej luči ni presenetljivo, da se zelo malo mladih  Japoncev ukvarja z golfom. Pri moških 6% pri ženskah pa vsega 1% (Economist: 2016). Mnoga igrišča tako samevajo, številna pa so lastniki preuredili v polja vetrnic za pridobivanje električne energije. Seveda pa lastniki igrišč, ki vztrajajo iščejo vedno nove prijeme za privabljanje igralcev. Če so bila nekoč pravila na področju oblačenja marsikje skoraj tako stroga kot na teniškem turnirju v Wimbledonu, se lahko danes ob določenih dnevih na nekaterih igriščih na zelenice odpravite v kavbojkah ali celo kopalkah. Z visoko tehnologijo povezani Japonci pa vam pijačo ali prigrizek na določeno luknjo med igro s terase klubske hiše dostavijo celo z dronom.

Ne glede na vse pa je prizorov, kakršne smo si ogledali v filmu Seana Conneryja vse manj. Tudi podjetje Honma bržkone nikoli ne bo več doživelo zlatega obdobja osemdesetih let, ko prestižni proizvajalec palic ni mogel zadostiti povpraševanju. Po bankrotu ga je pred sedmimi leti kupilo kitajsko podjetje, ki ga bo zdaj skušalo popeljati na pota stare slave.

Pri tem je svoj prispevek nedavno dal tudi premier Šinzo Abe, ki je ob obisku New Yorka novoizvoljenemu ameriškemu predsedniku Donaldo Trumpu podaril pozlačen driver vreden 4700 dolarjev.


Dec 07, 2016